Ekološka sekcija „Sova škola“

Nastavnik:
Tamara Bulatović

Cékus Szintia Lara (6.a)
Gömöri Emese (6.a)
Halasi Fanni (6.a)
Morel Kornélia (6.a)
Nagy Mélykúti Csongor (6.a)
Süli Dávid (6.a)
Bede Noel (7.a)
Csihi Alex (7.a)
Dévity Tamás (7.a)
Faragó Dávid (7.a)
Kovács Klaudia (7.a)
László Ádám (7.a)
Csépe Anita (7.b)
Csete Maja (7.b)
Kormos Heléna (7.b)
Ódor Szabolcs (7.b)
Péter Csaba (7.b)
Tarkó Tihamér (7.b)
Varga Zsóka (7.b)

Cilj sekcije je da upozna učenike sa ekologijom, ekološki svesnim načinom vođenja života, recikliranjem. Svake godine učestvuju na konkursu „SzékelyKapuk – ZöldKapuk”, pored toga sade drveće, skupljaju smeće, prave predmete od materijala za reciklažu.
03-10. 08. 2016. Ekološka sekcija „Sova škola” učešćem na konkursu „Székelykapuk - Zöldkapuk” dobila je sedmodnevno letovanje u Hrvatskoj. Na letovanje je otišlo 10 učenika u pratnji nastavnice Tamare Bulatović početkom avgusta. U letnjem kampu su bili u Baškim Vodama zajedno sa vršnjacima iz Rumunije. Sem svakodnevnog kupanja obišli su u Split, Makarsku, Omiš, Promajnu i ostrvo Brač. U večernjim časovima na raznim aktivnostima prestavili su našu školu i mesto iz kog dolaze, a išli su i na noćno kupanje.
Organizatori konkursa obezbedili su smeštaj i prevoz, a učenici su platili ostatak troškova. Ovo letovanje pomogli su Big Chick, Živinastija, Smartcom, Kiš-Komunal, Substratum, S.T.R: Minimarket, a dobro im je došao i novac zarađen prikupljanjem stare hartije. U ime učenika zahvaljujemo se na donaciji.

Na letovanju su učestvovali:
Zalan Cekuš (6.a), Čaba Paroci (6.a), Noemi Slančik (6.a), Sabolč Seke (6.a), Adam Tot (6.a), Fabian Černik (6.b), Fani Fulajter (6.b), Mihael Kovač (6.b), Viktor Petri (6.b), Deneš Pap (8.a).
19. 04. 2016. Ekološka sekcija naše škole „Sova škola“ organizovala je skupljanje papira. Tokom akcija sakupili su 2520 kg papira, a to je kupio i odneo kompanija Tehnopapir iz Subotice. U skupljanju papira najaktivniji su bili učenici 6.a razreda, posle ih 6.c i 3.a razred. Ovi razredi naknadno će biti nagrađeni.
Dobijena para sekcija će potrošiti za troškove sedmodnevnog letovanja u Hrvatskoj, koja su osvojili na konkursu „Székelykapuk – Zöldkapuk”, i 11 naših učenika ima mogućnosti da učestvuje na letovanju.
17. 03. 2016. Ekološka sekcija naše škole „Sova škola“ zajedno sa članovima saveta lokalne samouprave prisustvovao je u akciji prikupljanje smeća, koju organizuju svake godine povodom Dani sela. Iz 4 okruga sela pokupili su skoro 20 đžakova smeća.
27-29. 02. 2016. Ekološka sekcija naše škole „Sova škola“ i ove godine prisustvuje na konkursu „SzékelyKapuk – ZöldKapuk” koju je ispisala Fondacija „Okrugli svet” i Fondacija „EMF”. Napravili su plakate u vezi sa zaštitom životne sredine, koje su prvi put prikazali 27. februara u Feketiću u Udruženju za zaštitu majke i dece „Izida”, pa posle 29. februara u Osnovnoj školi „Nikola Đurković”. Članovi sekcije pričali su o zelenom domaćinstvu, o smanjenju troškova domaćinstva, o zdravoj ishrani, o obnovi društvenih odnosa i o ekološkoj krizi unutar porodica i zajednice. Cilj akcije je da učenici vode ekološki svestan način života i da naglašava bitnost alternativnih izvora energije.
23. 02. 2016. Ekološka sekcija „Sova škola“ ove godine treći put za redom prisustvuje na konkursu „SzékelyKapuk – ZöldKapuk” koju je ispisala Fondacija „Okrugli svet” i Fondacija „EMF”. Članovi sekcije napravili su plakate sa različitim temama u vezi zaštite životne sredine. U petak su ove plakate prikazivali u Zabavištu „Petar Pan” u Malom Iđošu.
Na plakatima su prikazivali šest različitih tema vezano za pričuvanje životne sredine i zajednice. Konkretno se bave sa eko domaćinstvom, sa smanjenjem troškova domaćinstva, sa hranom i odećom, sa obnovom odnosa među zajednicama, sa eko udruženjima, sa poklonjenim eko vremenon unutar porodica, sa ekološkom krizom u porodici i sa interakcijom krize pojedinaca i zajednice. Sa ovim temama đaci su hteli da prikažu da u današnjem svetu, kad je računar svugde prisutan i zbog toga ljudi što manje komuniciraju međusobno, možemo naći i alternativne programe za rekreaciju i za provod.
Ove teme su veoma važne i za najmlađi uzrast da što pre nauče primerno ponašanje prema prirodi i to prenesu i ostalima. U ovoj akciji „Sova škole“ prisustvovalo je 11 učenika a konkurs se zaključava početkom marta. Do tad plakate žele da prikažu u Feketiću u Udruženju za zaštitu majke i dece „Izida” i u Osnovnoj školi „Nikola Đurković” za učenike nižih razreda, kao i u Malom Iđošu učenicima koji pohađaju nastavu na srpskom nastavnom jeziku.